8 616 08 392 (visą parą)
8 (445)78386

El. paštas: rimtiskretinga@gmail.com

Adresas: Darbėnų pl. 2 Padvarių kaimas Kretingos r.

Apie mus
Šarvojimo salės
Parduotuvė
Transportas
Kūno paruošimas
Paslaugos
Kapinių sąrašas
Draugai
Kontaktai

Patarimai artimiesiems

Mirtis kiekvieno organizmo fizinės būties galutinė fazė. Ištikus klinikinei mirčiai, žmogų dar įmanoma išgelbėti. Ištikus biologinei mirčiai, ląstelės nebeatsigauna, cheminiai procesai vyksta netvarkingai, ląstelės pradeda virškinti save ir irti. Šis procesas negrįžtamas.


Žmogaus mirtis gali būti natūrali ir nenatūrali:

  1. natūrali, jos priežastys gali būti: progresuojantys senatvės pakitimai, patologiniai procesai, t.y. įvairios ligos, taip pat staigios mirtys be išorinių jėgų poveikio.
  2. nenatūrali, jos priežastys: tai gyvybę nutraukiantys įvairūs aplinkos veiksniai, pvz. avarija, apsinuodijimas, skendimas, traumos, gaisras, nužudymas ir pan., taip pat savižudybė.

Natūralios mirties atveju, jei žmogus mirė namuose, kviečiame greitąją medicinos pagalbą, kuri nustato mirties faktą.Tada medicininį mirties liudijimą išduoda šeimos gydytojas.Patartina namuose velionį laikyti ne ilgiau 2-jų valandų. Jeigu velionis nebus tuoj šarvojamas, jis gali būti laikomas laidotuvių namų šaldymo patalpoje.  Mirus gydymo įstaigoje, medicininį mirties liudijimą išduoda gydantis gydytojas arba patologoanatomas.

Nenatūralios mirties atveju, arba įtariant nenatūralią (smurtinę) mirtį, būtina pranešti policijai.  Tada medicininį mirties liudijimą išduoda teismo medicinos ekspertas.

Dažnai pasitaiko, jog morgo sanitarai primygtinai už papildomą mokestį siūlo atlikti, taip vadinamą, kūno išvalymą, nors tam neturi nei priemonių, nei žinių.

Higieninį kūno paruošimą ir balzamavimą, naudojant šiuolaikines technologijas ir specialias antiseptines medžiagas, kokybiškai atlieka tik specialius apmokymus baigę darbuotojai- tanatopraktikai, kurių yra tik keletas Lietuvoje, tame tarpe, ir mūsų įmonėje.

Su medicininiu mirties liudijimu laidojantis asmuo kreipiasi į kapinių administraciją arba seniūniją dėl leidimo laidoti. 

Laidojančiam asmeniui išmokamos laidojimo pašalpos. Miesto ar rajono savivaldybių administracijos Socialinės paramos skyrius išmoka aštuonių BSI(bazinė socialinė išmoka, buvusi MGL dydžio laidojimo pašalpa), t.y. 392 eurai.  

Vienos pensijos dydžio laidojimo pašalpą ir neišmokėtą mirties mėnesio pensiją  išmoka Valstybinio socialinio draudimo  skyrius. Laidojimo pašalpos pervedamos į laidojančio asmens sąskaitą banke po kelių dienų.

Jeigu velionis buvo pareiškęs rašytinį arba žodinį pageidavimą, kad jo kūnas po mirties būtų kremuotas, laidojantis asmuo  laidotuvių namams rašo prašymą ir įgaliojimą  dėl kremavimo. Pageidavimą kremuoti gali pareikšti ir pats laidojantis asmuo, jeigu velionis nėra pareiškęs rašytinio ar žodinio prašymo.